22Skřípání zubů je čím dál častější záležitostí nejen u dospělých, ale i u dětí. Je vnímáno jako velice nepříjemný zlozvyk, který s sebou nese i zdravotní rizika, pokud s ním nezačneme bojovat. Spousta z nás o tomto problému ani neví, pokud nám tuto skutečnost nesdělí partner, nebo lékař nezjistí opotřebení zubní skloviny.
Při odkládání léčby se začnou postupně objevovat různé symptomy od bolestí hlavy až po poruchy spánku, opotřebení chrupu či ztuhlost ramen a šíje, ač to nevypadá pravděpodobně.
Proč skřípání zubů vzniká?
Nejčastěji se toto onemocnění projevuje při psychickém vypětí a může samo odeznít. To znamená, že se nachází v akutní fázi, která trvá cca 7 dní. Poté se to mění na subakutní fázi, která trvá cca dobu jednoho měsíce a přechází do chronické fáze, která už je zdraví ohrožující.
Mezi další spouštěče tohoto onemocnění patří například špatný skus či zalomení části chrupu, odstraněním toho defektu se problém zlepší. Také může být projevem neurologických poruch (Parkinsonova choroba), proto je opravdu nezbytné vyšetření u specializovaného lékaře.
Pozor na skřípání zubů u dětí
U dětí se tento jev může projevit jak ve dne při soustředění nebo napjatosti, tak i v noci, kdy narušuje spánek a může se to projevit zhoršením pozornosti či chování.
Nejčastější příčina u dětí předškolního věku je ztráta mléčného zubu nebo zánět dásní. Zpravidla mizí s věkem. Pokud ale problém přetrvává, rodiče by se měli obrátit na specialistu – zejména v případě, kdy je dítě starší sedmi let a jsou patrné čím dál větší příznaky.
Jak skřípání zubů řešit?
Jako nejvhodnější a nejpoužívanější způsob léčby se uvádí mezizubní dlaha, která se používá především na noc. Je z měkkého materiálu, je vyráběna individuálně z odlitků a vytváří se ve spolupráci s ortodontistou.
Jejím úkolem je obnovit svalovou aktivitu. Jediným problémem při této léčbě mohou být bolesti dásní či rychlé opotřebení dlahy. Tyto pomůcky se vkládají jak na horní, tak na dolní chrup.
Pokud je spouštěčem nemoci stres, lze hledat způsoby, jak se uvolnit, ať už formou fyzické terapie, která se používá pro uvolnění čelisti, meditací nebo cvičením.
Existují i další způsoby léčby, které doporučí a schválí odporný lékař. Otázkou je, jak často se dá na tuto léčbu použít příspěvek ze zdravotní pojišťovny.
Zdroj: nhs.uk, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová