Srdeční mrtvice je srdeční choroba, na kterou pravidelně ročně umírají statisíce lidí. Při infarktu dochází k přerušení krevního zásobování srdce. Když má infarkt muž, cítí většinou ostrou bolest na hrudi. Ovšem, když se objeví u ženy, není tak snadné ho rozpoznat.
Srdeční mrtvici zapříčiní odumření části srdečního svalu, a to má za následek zúžení tepen, které vyživují srdce. To se pak nemůže řádně okysličovat.
Nejčastěji infarkt zapříčiní krevní sraženina. Mnohem častěji se vyskytuje u mužů než u žen a spíše u lidí nad padesátým rokem věku. Není však vyloučené, že infarkt dostane i člověk mladší, který má například velmi špatnou životosprávu.
Když se objeví jakékoliv příznaky, je třeba okamžitě jednat. Při infarktu může totiž dojít k úmrtí. Někdy infarkt nedoprovází bolest, a proto je důležité také sledovat doprovodné symptomy, aby se stihla včas zavolat záchranka.
Kde se infarkt bere
Všichni víme, že infarkt souvisí s cholesterolem. Ten se ukládá ve stěně tepny, a tak dochází k jejímu postupnému zužování.
Dalšími faktory jsou stres, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nadváha. Ani cigarety a sedavý způsob života nejsou pro eliminaci infarktu ideální.
Riziko vzniku infarktu se zvyšuje, když ženy dosáhnou padesátého roku života a jsou po menopauze.
Jak poznáte infarkt u muže
Nejčastějším příznakem infarktu je náhlá bolest na hrudi, která se může projevit u obou pohlaví. U mužů je však mnohem výraznější a může se rozšířit až do levé ruky nebo dolní čelisti. Může postupně ustupovat a znovu se vracet.
U mužů pak může docházet k nadměrnému pocení a dušnosti. Nepodceňujte ani bolesti zad nebo břicha.
Příznaky infarktu u žen
Ženy kolikrát ani nezaregistrují, že u nich k srdeční mrtvici došlo. Příznaky jsou totiž mnohem nenápadnější než u mužů a také přicházejí dříve, než k samotnému infarktu skutečně dojde.
Mezi hlavní příznaky u žen patří velká únava, pocit závratě a omdlévání, nevolnost, zvracení, potíže s dýcháním, studený pot, bolest v zádech, v čelistech, krku a pažích.
Je pak velice těžké připustit si, že by se mohlo jednat o něco tak závažného, jako je infarkt, protože ženy zpravidla takové věci zlehčují a přisuzují to pouze vyčerpání, přepracovanosti nebo špatné fyzické kondici.
Jak poskytnout první pomoc
Hlavní roli hraje čas. Pokud se nejedná rychle, může u pacienta dojít až ke smrti nebo celoživotnímu poškození srdce. Okamžitě tedy zavolejte záchranku.
Než přijede záchranka, můžete pacientovi pomoci tak, že ho uložíte do polosedu. Nesmí ležet. Zajistěte mu přísun čerstvého vzduchu a dejte mu půl tablety acylpyrinu, který zabrání zvětšování krevní sraženiny.
Zdroj: Zdraví Euro
Autor: Klára Kovalčíková