Zásady sběru, sušení a skladování léčivých rostlin

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Bylinky uzkost

Zdroj: Shutterstock

Důležitým předpokladem úspěšného sběru léčivých rostlin je dobrá znalost jednotlivých druhů. Pokud máte pochybnosti, čerpejte informace z některé odborné publikace.


Zásady sběru léčivých roslin

Sbírejte pouze ty léčivé bylinky, které stoprocentně znáte a poznáte!

Velmi důležitá je také vhodná doba pro sběr. Nesbírejte proto za deště, ráno za rosy a vlhka. Při manipulaci s čerstvě natrhanými rostlinami je třeba dávat pozor, aby nedošlo k zapaření, a tím k jejich znehodnocení. Pro přenos bylinek používáme prodyšné materiály.

Léčivé rostliny sbíráme v jejich přirozeném prostředí, vyhýbáme se sběru léčivek v blízkosti silnic, měst a průmyslových zón, jež mohou být zamořeny nejrůznějšími exhaláty. Z daného místa sebereme pouze tolik bylinek, aby byla zachována možnost jejich další regenerace a rozrůstání.

Jednotlivé části rostlin, které se sbírají:

A) Květ – Odštipováním, odstřiháváním. Pro jakostní surovinu je nejdůležitější barva a vzhled suroviny. Po usušení dodejte neprodleně do nákupny, hrozí napadení hmyzem a tím ztráta jakosti.

B) List – Otrháváním popř. strháváním z větviček. Před sušením je vhodné u některých druhů listy pomačkat a tím umožnit přístupu vzduchu, listy snáze uschnou.

C) Nať – Natí rozumíme část rostliny tj. stonky včetně listů a květů. Sbíráme vždy na počátku rozkvětu a to vrchní olistěnou část o délce 25-35 cm.

D) Kořen – Dobýváme zpravidla na podzim nebo na jaře v době vegetačního klidu, kdy mají kořeny největší váhu. Větší kořeny rozřízneme, usnadníme tak jejich usušení.

E) Plody – Sbíráme vyzrálé a dobře vybarvené. V dodávce jsou nepřípustné plesnivé nebo jinak zbarvené plody.

Zásady sušení a skladování léčivých rostlin:

Bylinky sušíme nejlépe na sítech, rozprostřené v tenké vrstvě ve stinných a dobře větraných místnostech. Pouze kořeny a plody dosoušíme uměle. Pozor! Sušení na slunci je až na některé výjimky naprosto nevhodné!

Ztráta hmotnosti sušením tzv. sesychací poměr je velmi individuální a záleží na jednotlivém druhu a části rostliny, které se sbírají. Cca. 50-90%. Správně usušená rostlina se příliš nedrolí,  při pokusu o ohnutí se láme a má přibližně svoji původní barvu.

Skladování léčivých rostlin

Po usušení necháme bylinky několik dní vydýchat. Dobře vysušené části rostlin uchováváme v uzavřených nádobách či pytlích, aby nedošlo k nežádoucímu zvlhnutí. Uložené byliny si vždy označíme názvem a rokem sběru, aby nemohlo dojít k jejich záměně.

Autor: redakce

Související články