Zatajovaná pravda o tom, zda televize skutečně kazí vaše oči. Tohle jste rozhodně nečekali

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Dite tv

Zdroj: Shutterstock

„Neseď před tou televizí tak blízko, zničíš si oči!“ To je věta, kterou v životě slyšelo asi každé dítě. I tak si ale naše ratolesti raději sednou na koberec přímo před obrazovku, než aby sledovaly pohádky z dálky a pohodlí gauče. A konec konců, i někteří dospělí mají kvůli dispozici bytu televizi až nepřirozeně blízko. Je to ale vlastně špatně?

Hodně lidí se domnívá, že sledování televize, nebo počítačového monitoru zblízka, je pro naše oči nebezpečné a ničí nám je mnohem více, než kdybychom se na obrazovku dívali z dálky. To ale není tak úplně pravda.

Samozřejmě, že záření přístroje naše oči ovlivňuje, nezáleží ale příliš na tom, z jaké dálky se do něho díváme. Existuje celá řada jiných faktorů, které nám zrak ničí a souvisí s naším koníčkem sledování televize.

60 % krátkozrakých

Web sites.psu.edu píše, že krátkozrakost u dětí je poměrně běžným problémem. „Výsledky průzkumu čínských zdravotníků ukazují, že téměř 60 procent studentů základních a středních škol je krátkozrakých,“ uvádí jedna ze studií.

Na druhou stranu se ale vědci shodují na tom, že se sledováním televize velmi zblízka to nemá co dělat. Je to spíše obecně o životním stylu, kterým děti procházejí. Televize samozřejmě zrak ničí, ale je jedno, zda se díváte zdálky, nebo zblízka.

Vliv na ničení zraku mají také počítače, ale i obyčejné slunce nebo bakterie, které poletují všude kolem nás. V celé řadě případů je na vině genetika.

Děti se zblízka lépe soustředí

Někteří dospělí si myslí, že dělají pro své dítě to nejlepší, když ho od televize neustále posouvají dál a dál. Ale opak je pravdou. Děti se totiž zblízka dovedou mnohem lépe soustředit, a je pro ně dokonce vhodné vnímat každý detail velmi pečlivě. To podle thechildren.com dokazují statistiky a výzkumy.

Zatímco dospělý člověk nechápe, jak může někdo sledovat televizi nalepený téměř až na obrazovce, pro malé děti je to přirozené a rozvíjí se tím jejich smysly. I tak je ale pravda, že je třeba udělat jistá opatření.

Pravidelný odpočinek i kontroly

Děti při sledování televize oči hodně namáhají. To sice nezhoršuje jejich zrak, ale může to vést k únavě a v některých případech vaše ratolesti neodhadnou, kdy už mají dost. Proto je třeba je hlídat.

Dohlédněte na to, aby neseděly u televize celý den. Musejí si dopřávat pravidelné přestávky, aby si jejich oči odpočinuly u nějaké méně náročné činnosti, například u stavebnice, kreslení nebo hraní společenské hry.

Také dejte pozor, aby nesledovaly televizi večer, brzy ráno nebo v zatemněné místnosti. Pokud totiž televize do okolí vyloženě svítí, oči to unaví mnohem rychleji. Pokud se chtějí děti dívat na pohádky ráno a večer, tak jim k tomu vždy rozsviťte.

Nezapomínejte na pravidelných kontrolách požádat lékaře, pokud to sám neudělá, aby vašemu potomkovi zkontroloval i zrak. Mnohokrát se stane, že děti potřebují brýle, ale neřeknou si o ně. V takovém případě se pak může vidění zhoršovat.

A v neposlední řadě nezapomínejte ani na své zdraví. Sledování televize může vést nejen k únavě, ale také k obezitě nebo k závislosti na této činnosti, takže vždy pamatujte, že všeho pouze s mírou.

Zdroj: sites.psu.edu, webmd.com, thechildren.com
Autor: Shani Maiová

Související články