Jíst zdravě nemusí pouze ti, kteří chtějí zhubnout. Každý, kdo se chce cítit dobře, by si měl svůj jídelníček alespoň trochu hlídat. Jenže někdy se to zdá až příliš komplikované, že?
Nesmíte jíst příliš, nesmíte ale jíst ani málo. Je třeba myslet na to, co je zdravé, co nezdravé, ale zároveň i na to, že všeho moc škodí. Takže i pokrmy, o kterých si myslíte, že jsou pro vaše tělo ideální, mohou uškodit.
Jak všechna tahle pravidla zvládnout a nezbláznit se z toho? Existuje vůbec nějaký snadný návod, díky kterému člověk může jíst opravdu zdravě? Ano, návod existuje, a my vám ho představíme v jednoduchých osmi krocích.
Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat škrobové sacharidy
Škrobové sacharidy by obecně měly tvořit alespoň jednu třetinu vašeho denního jídla. Jedná se o cukry obsažené v bramborách, těstovinách i rýži. Ke každému hlavnímu jídlu se proto snažte nějaké ty škrobové sacharidy přidat.
Pět porcí zeleniny
Každý den byste si měli dopřát alespoň pět různých druhů ovoce a zeleniny. Zdá se to sice jako nemožný úkol, v potaz je ale třeba vzít, že se počítá jak ovoce čerstvé nebo mražené, tak zelenina k masu a příloze. A určitě vás potěší, že 150 ml ovocného smoothie se počítá jako jedna porce ovoce.
Ryby jako přísun minerálů
Tělo potřebuje dostatek minerálů a ryby jsou jedním z nejzdravějších druhů masa, které jich obsahuje opravdu hodně. Proto byste měli jíst ryby alespoň dvakrát do týdne.
Mastné ryby navíc dodávají tělu přísun látky omega-3, která pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Mezi takové ryby patří losos, pstruh, sardinky nebo makrela.
Omezte přísun cukrů a tuků
Existují dva typy tuků: Nasycené a nenasycené. Příliš mnoho těch nasycených zvyšuje cholesterol v krvi a je třeba se jim vyhýbat. Obsaženy jsou v klobásách, mastných pokrmech, másle, sýrech i sušenkách. Je proto vhodné volit maso spíše libové a u sladkostí si přečíst složení.
Cukr samozřejmě kromě obezity přispívá ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku zubního kazu či cukrovky. Proto by měl člověk z jídelníčku vyškrtnout sladké nápoje a chuť na sladké zahánět například ovocem.
Nepřehánějte to se solí
Sůl je samozřejmě důležitá přísada, bez které to v kuchyni nejde. Ale všeho moc škodí, proto je potřeba myslet na to, že přesolená jídla tělu rozhodně neprospívají. Ideální denní dávkou soli jsou maximálně tři gramy.
Hlídejte si BMI
Ke zdravému životnímu stylu kromě jídla samozřejmě patří i pohyb. Není ale třeba se denně trápit v posilovně, stačí zajít si na delší procházku nebo zaplavat. Ideální je hlídat si pomocí internetových kalkulaček své BMI.
Nezapomínejte na pitný režim
Obecně se doporučuje vypít šest až osm sklenic vody denně. Pravda ale je, že každý člověk má pitný režim nastavený jinak. Pokud vydáte více energie a více se potíte, je třeba také více pít. Důležité pravidlo zní: Nikdy nemějte žízeň. Jakmile jen trochu ucítíte sucho v ústech, raději se napijte.
Nikdy nepřeskakujte snídani
Snídaně je nejdůležitější jídlo dne, které vám má ráno dodat tolik energie, abyste vydrželi do dopolední svačiny. Takzvaně vás nakopne a rozhodně není vhodné ji vynechávat. Podle článku na nhs.uk je tento bod jedním z nejdůležitějších.
Autor: Shani Maiová