V zimě je to snadné, vždy máme nějakou tu kapsu u kabátu, do které se dají dát drobnosti, jako jsou klíče a mobilní telefon. Jenomže v létě, když chceme vyrazit z domu jen tak nalehko, občas přemýšlíme, zda se nám tu kabelku opravdu vyplatí tahat. A hodně žen pak volí podle svých úvah lepší variantu.
Muži to mají snadné. Do kapes se jim vejde všechno, nehledě na to, zda mají kalhoty, nebo kraťasy. Pokud si ale žena oblékne šaty a nechce se jí jen kvůli mobilu brát ven kabelku, kam s mobilním telefonem?
Mnohé ženy to řeší tak, že telefon jednoduše zastrčí společně s několika bankovkami do podprsenky. Zatímco před pár lety se každý díval na ženu divně, když si na veřejnosti upravovala výstřih, dnes je z nošení věcí v podprsence pomalu fenomén. Jenomže jde o hazard se zdravím.
Na první pohled neškodné
Podprsenky byly původně navrženy tak, aby jediná věc, která se do nich dává, byla prsa. Jenomže z hlediska praktičnosti do nich ženy začaly strkat i klíče, peněženku, peníze a mobily.
A módní návrháři se tomu přizpůsobili. Dnes už se dají v některých obchodech sehnat sportovní podprsenky, které dokonce mají speciální kapsičku na tyto předměty. Jenomže pozor. Mobilní telefon by k drobnostem, které schováte na hrudi, neměl patřit.
Zvyšují riziko rakoviny prsu
Podle světových výzkumů jedna z osmi žen trpí rakovinou prsu a jedna z šedesáti na toto onemocnění nakonec zemře. Díky včasné diagnostice se dá rakovina prsu zastavit, nicméně i tak jde o nebezpečnou nemoc, které se ženy bojí.
A mobilní telefony, které některé z nás nosí v podprsenkách, mohou výrazně přispívat ke zvýšení rizika tohoto problému. Podle defendershield.com na to někteří vědci upozorňují už řadu let.
Riziko rakoviny u ženy je ovlivněno mnoha faktory, včetně genetických a environmentálních rizikových faktorů. Je však zřejmé, že rakovina prsu je považována za neobvyklou u žen mladších 40 let, které nemají žádnou rodinnou anamnézu ani genetickou predispozici k této nemoci.
Ve studii Kalifornské univerzity z roku 2013 však bylo zjištěno, že i mladé ženy mohou těmito problémy trpět, pokud se často uchylují k tomu, že mobilní telefony nosí ve svých podprsenkách.
Existují čtyři konkrétní případy žen, které na rakovinu prsu dokonce zemřely, a u všech bylo prokázáno, že právě tento zlozvyk u nich mohl mít na vývoj rakoviny velký vliv. Dvěma z těchto žen bylo teprve 21 let.
Až deset hodin denně
Všechny čtyři výše zmíněné ženy byly mladší než 40 let. Neměly v rodině nikoho, kdo by trpěl rakovinou, žily poměrně zdravý život bez problémů a dlouhodobých onemocnění, nekouřily, nepily, netrpěly nadváhou.
Jedno ale měly společné. Do práce chodily bez kabelky a mobilní telefon nosily v podprsence po několik let dokonce až 10 hodin denně. Právě to se jim nakonec pravděpodobně stalo osudným.
Ačkoli doposud vědí vědci o rakovině celkově málo, jsou si jistí tím, že záření mobilního telefonu má vliv na to, jak v našem těle reagují buňky a jak vznikají rakovinové nádory. Nicméně co přesně se s tělem děje, je prozatím předmětem výzkumů.
Ze stejných důvodů bychom neměli mít podle lékařů mobilní telefon například u hlavy, když večer usínáme, někdo dokonce tvrdí, že bychom ho měli na noc nechávat v jiné místnosti. Protože to, že ho máme neustále u sebe, může být pro naše zdraví nebezpečné.
Nicméně v době, kdy bez mobilního telefonu neuděláme jediný krok, a máme na něm dokonce i budík, který nás ráno budí, jsou taková opatření na dodržování složitá. Pokuste se tedy alespoň nosit ho v kabelce a vyhnout se jeho nošení v podprsence.
Zdroj: womenshealth.com.au, drdianahoppe.com, defendershield.com
Autor: Shani Maiová